ART-NET

ART-NET

ART-NET NEDİR?

Art-Net, DMX512 ve RDM protokollerinin UDP (Kullanıcı Veri Paketi Protokolü) üzerinden iletilmesini sağlayan telifsiz bir iletişim protokolüdür. Bu protokol, akıllı aydınlatma araçları ile bir sunucu arasındaki iletişimi sağlar.

Art-Net, DMX512-A aydınlatma kontrol protokolünü ve Remote Device Management (RDM) protokolünü, internet protokol paketi olan User Datagram Protocol (UDP) üzerinden iletmek için kullanılan telifsiz bir iletişim protokolüdür. Art-Net, “düğümler” (örneğin, akıllı aydınlatma aletleri) ve bir “sunucu” (bir aydınlatma masası veya aydınlatma kontrol yazılımı çalıştıran genel amaçlı bir bilgisayar) arasında iletişim kurmak için kullanılır.
Art-Net, aydınlatma kontrol bilgilerinin IP paketlerinde, genellikle özel bir yerel alan ağı olan Ethernet üzerinde iletilmesiyle DMX512-A protokolünün basit bir uygulamasıdır. Desteklenen işlevler arasında aydınlatma verilerinin iletilmesi ve alınması (örneğin, tek tek ışıklar için fader seviyeleri, hareketli ışıkların konumları), düğümlerin algılanması, düğüm kontrol parametrelerinin güncellenmesi ve zaman kodlarının iletilmesi gibi yönetim işlevleri ve düğümlerin “yayıncı” düğümlere “abone” olmasına izin veren işlevler bulunur.

Art-Net, bir aydınlatma kontrolcünün veya bir PC’nin çıkışına bağlanan bir ışık armatürüne seri sinyaller üreten aydınlatma kontrolcü tarafından oluşturulur. Her DMX uyumlu ışık armatürü bir DMX girişi ve bir DMX çıkışına sahiptir. Aydınlatma kontrolcüsü, kontrolcü olarak hareket ederken, ışık armatürü kontrolcüye köle olarak, ancak bir sonraki ışık armatürüne bağlanan bir usta olarak hareket eder. Bu, ışık armatürlerinin zincirlendiği ve aydınlatma kontrolcünün her birini adresleyebileceği bir usta-köle sistemidir.

ART-NET / DMX Farkları
Her iki protokolün de kendi kullanım durumları vardır ve hangi protokolün kullanılacağına, belirli bir uygulamanın gereksinimlerine bağlıdır.
Related Posts